Nyheder


 
Antal varer: 0
Ialt: 0,00 DKK
Se kurven her
 


 
 
 
Hvidvin  Mousserende  Rosé  Rødvin  Hedvin  Spiritus  Økologisk  Skruelåg  Diverse  Vingavekort 
  

Korte nyheder!

El Perro Verde, Verdejo fra en af Spaniens bedste Verdejo-producenterEl Perro Verde, Verdejo!
          
        
"Den Grønne Hund" hedder en opsigtsvækkende hvidvin, som kommer fra Angel Lorenzo Cachazo, der regnes blandt Spaniens 5 bedste Verdejo-producenter. 
 
Vinen er fremstillet af 100% Verdejo, som er en vigtig grøn drue indenfor spansk kvalitetshvidvin. Druen dyrkes intenst i Rueda, hvor de bedste vine ofte fremstilles uden at druen blandes med andre druer.
 
El Perro Verde, som er blevet noget af et hit, fås nu også med sin helt egen neongrønne bærepose, der matcher den opsigtsvækkende vin.
  
    
2007 El Perro Verde, Verdejo, Angel Lorenzo Cachazo, uds. pris kr. 90,00 - køb
     
 
 
Nyt Barbaresco-hus!
 
Balbo-familien er en af de italienske producenter, som i de senere år har gjort sig bemærket indenfor Barbaresco-vine. Og for nylig lykkedes det os at få en aftale i stand med det unikke Barbaresco-hus "Bruciata" i Piemonte.
 
Vinene fremstilles af kvalitetsdruer fra de bedste cru marker i Barbaresco-området og produceres med hjælp fra det unge vintalent Guido Martinetti, der allerede 8 gange har været med til at opnå topkarakteren ”3 glas” i den førende italienske vinguide Gambero Rosso.
 
Flagskibet er ”Barbaresco Rio Sordo”- bl. a. anmeldt flere gange i Winespectator til 91/100 point (senest juli 2008). Vinen er naturligvis fremstillet af 100% Nebbiolo, der lagres i nye fade i ca. 1 år. 2003-årgangen er drikkemoden nu, men har også stort potentiale mange år frem i tiden.
 
Bruciata's vine passer godt til rødt kød, vildtretter og ost – og udmærker sig ved en særlig stilren karakter fuld af modne kirsebær, blommer og dybe, bløde tanniner, som nærmest opfordrer til et glas Barbaresco i ny og næ...
 
 
 
2004 Barbaresco, Cascina Bruciata, uds. pris kr. 218,00 - køb
 
2003 Barbaresco, Rio Sordo, Cascina Bruciata, uds. pris kr. 285,00 - køb
 
2004 Barbaresco, Rio Sordo, Cascina Bruciata, uds. pris kr. 285,00 - køb
   
 
  
  
KB Vin A/S anbefaler også!
    
    
Er man til skøn og kraftig, drikkemoden vin, kan vi anbefale rødvinen Rusciano 2006 fra Valle dell'Acate.Valle dell'Acates nye rødvinslancering: Rusciano 2006
 
Vinen er sidste nye skud på stammen fra vingården, hvis vine er resultatet af 6 generationers dygtigt håndværk indenfor siciliansk vinfremstilling.
 
Rusciano er lavet på et mix af den internationale Syrah-drue og den lokale sicilianske Nero d’Avola.
      
Med sine intense noter af modne solbær, friske hindbær og aromatiske krydderier, er Rusciano en vin-nyhed, som endnu engang beviser, at Sicilien i de seneste år er kommet frem på den internationale vin-scene med højkvalitetsvine, der ikke er til at komme uden om.
   
 
2006 Rusciano, Valle dell'Acate, uds. pris kr. 158,00 - køb
                    
     
                            
  
 

Husk at vi altid yder 5% rabat ved køb af hele kasser!