Nyheder


 
Antal varer: 0
Ialt: 0,00 DKK
Se kurven her
 


 
 
 
Hvidvin  Mousserende  Rosé  Rødvin  Hedvin  Spiritus  Økologisk  Skruelåg  Diverse  Vingavekort 
  

Korte nyheder!

Så kom sommervinen!
 
I april var den på trapperne og kunne kun forudbestilles. Men nu er den hjemkommet! Og som vi skrev i sidste nyhedsbrev, er Bardolino på mange måder den perfekte sommervin: Ung. Let og velsmagende. God som et køligt glas i skyggen eller til sommerens lette retter.
 
Så står temperaturen på grill og sommervejr og mangler bare VINEN til et par glade sommerdage, er Le Fraghe’s Bardolino det ultimative sommervin-valg!
                       
Le Fraghe's Bardolino fås i 2 udgaver - rosé og rød:
                  
2006 Bardolino Chiaretto Ròdon, Le Fraghe, uds. pris kr. 80,00 - køb
                                    
2006 Bardolino, Le Fraghe, uds. pris kr. 80,00 - køb
   
                                                           
  
                                                                   
Mere fra den gudbenådede!
                    
Joseph Roty, som vi tidligere har refereret omtalt af vinguruen Hugh Johnson som en "lille, men gudbenådet vinavler”, se tidligere nyhedsartikel, er nu atter repræsenteret hos os med et stort udvalg af husets nye årgange.
                
Gang på gang har Roty bevist, at dygtige små vinproducenter kan lave rigtig store vine, selv i skiftende årgange og hans nye 2004 taler for sig selv: Bourgogne, Cuvée de Pressonier, Marsannay, Gevrey Chambertin, Cuvée de Champs Chenys, Charmes Chambertin, Cuvée Très Vignes.
           
Sidst, men ikke mindst, er der også Marsannay Rosé 2004. Fremstillet som en klassisk Pinot Noir, men tilført Roty's særlige detaljer og en ligefrem friskhed.
                                         
               
2004 Marsannay Rosé, Joseph Roty, uds. pris kr. 116,00 - køb
 
 
                
Godt nyt fra Roussillon-Languedoc!
 
Fra vores driftige franske leverandør af gode og hverdags-velegnede vine som den meget efterspurgte - og biodynamiske - "Merlot Bio", er der nu kommet ny, god årgang hjem: Merlot Pays de l'Herault Bio 2005 samt den spændende hvide Viognier, Pays D'Oc, ideel for årstiden netop nu: Let, elegant og med liflig frugt og strejf af sommerblomster.
                                      
Læs meget mere om det lille succesfulde hus i Languedoc-Roussillon - og den kvalitetsbevidste ejer Marie Niel-Durst og hendes vine her.
           
                        
Hvide vine:
                                          
2005 Viognier Pays d'Oc, Domaine Pèch Laurier, uds. pris kr. 52,00 - køb
                    
Røde vine:
                   
2005 Merlot Pays de l'Herault, Bio, Domaine Pech Laurier, uds. pris kr. 49,00- køb
 
                         
                  
Argentina - Han kan endnu!
                         
Selvom Ricardo Santos er kommet lidt op i årene, har han bestemt ikke lagt vinen på hylden og assisteret af konen og sønnen "Pedro", laver Santos-familien forrygende gode Malbec-vine på den lille vingård La Madras Vineyard i Maipú, Mendoza. Ricardo Santos har lavet Malbec vine i mere end 40 år og er en kendt kapacitet indenfor sit felt.
                        
I mange år har han været foregangsmand indenfor Malbec-vine, og han har været med til at sætte Maipú og Argentina på det internationale vinkort, når det gælder Malbec-vine af høj international standard. Bl. a. var han en af de første argentinske vinproducenter, som begyndte at eksportere 100% Malbec-baserede kvalitetsvine.
                                                     
Vi har netop fået årgang 2005 El Malbec hjem - en klassisk, fyldig og frugtig Malbec med bløde tanniner og god syre.
                  
                       
2005 El Malbec, La Madras Vineyard, Ricardo Santos, Cuchillas de Lunlunta, uds. pris kr. 99,00 - køb
                                                                                      
  
                                       
Pinot Grigio i nyt design fra Felluga!
                          
Med til sommerens gode nyheder hører også Pinot Grigio Montgris 2006 fra Marco Felluga i Friuli i det nordøstlige Italien. Det er en let, gylden hvidvin velegnet til sommerens mange retter med salater, fisk og lyst kød.
             
                     
2006 Collio Pinot Grigio Montgris, Marco Felluga, uds. pris kr. 113,00 - køb
                    
                                           
                         
Bourgogne - årgangsnyheder!
                           
Sidst, men ikke mindst har vi nu fået 2005 årgangene hjem fra den hæderkronede Bourgogne-producent  A. et P. de Villaine. Ejeren Aubert Villaine er dels medejer og daglig leder af Domaine de la Romanée Conti. Dels medlem af La Renaissance des Appellations, en sammenslutning af nogle af verdens førende biodynamisk engagerede vinproducenter. Så det er på alle måder en kapacitet, der står bag de nye årgange:
          
                         
Hvide vine:
                      
2005 Bouzeron, Bourgogne Aligoté, Domaine A. et P. de Villaine, uds. pris kr. 113,00 - køb
                 
2005 Bouzeron, Côte Chalonnaise, Les Clous, Domaine  A. et P. de Villaine, uds. pris kr. 145,00 - køb
                                 
2005 Rully, Les Saint-Jacques, Domaine A. et P. de Villaine, uds. pris kr. 160,00 - køb
          
                
Røde vine:
                             
2005 Bourgogne, La Fortune, Domaine A. et P. de Villaine, uds. pris kr. 138,00 - køb
 
                               
                     
                                                                                                                          

Husk at vi altid yder 5% rabat ved køb af hele kasser!